K1500E70RP2
DigiKey Part Number
K1500E70RP2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K1500E70RP2
Description
DIAC/SIDAC 140-170V 1A TO92-2
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diac/Sidac Thyristor 140 ~ 170V TO-92-2
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Peak Output
1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Voltage - Breakover
140 ~ 170V