HE3351A1200
DigiKey Part Number
HE128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE3351A1200
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
1 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
300VDC - Max