GTCA28-351M-R20 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
In Stock: 93
Gas Discharge Tube 350 V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Through Hole
GTCA28-351M-R20
DigiKey Part Number
GTCA28-351M-R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCA28-351M-R20
Description
GDT 350V 20KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
350 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)