AQ15CANA-02HTG
DigiKey Part Number
18-AQ15CANA-02HTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-AQ15CANA-02HTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-AQ15CANA-02HTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ15CANA-02HTG
Description
TVS DIODE 15VWM 33VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33V (Typ) Clamp 9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
21pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33V (Typ)