8.0SMDJ18A
DigiKey Part Number
8.0SMDJ18ATR-ND - Tape & Reel (TR)
8.0SMDJ18ACT-ND - Cut Tape (CT)
8.0SMDJ18ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8.0SMDJ18A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 274A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
274A
Mfr
Power - Peak Pulse
8000W (8kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V