5KP8.5A-HR
DigiKey Part Number
5KP8.5A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP8.5A-HR
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 354.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
354.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V