5KP6.5CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 60
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
11.2V Clamp 455.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP6.5CA-B
DigiKey Part Number
5KP6.5CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP6.5CA-B
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP6.5CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
455.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V