5KP190CA-HR
DigiKey Part Number
5KP190CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP190CA-HR
Description
TVS DIODE 190VWM 310VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
310V Clamp 16.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
190V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
211V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
310V