5KP150CA-HR
DigiKey Part Number
5KP150CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP150CA-HR
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 21A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V