5.0SMDJ8.5CAS
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ8.5CASTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ8.5CASCT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ8.5CASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ8.5CAS
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 347.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
347.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V