5.0SMDJ54A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2 590
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1 319
Datasheet
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Microchip Technology
Bourns Inc.
Microchip Technology
87.1V Clamp 57.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ54A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ54ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ54ACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ54ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ54A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V