5.0SMDJ51A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 000
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 27
Datasheet
YAGEO
In Stock: 2 672
YAGEO
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
82.4V Clamp 60.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ51A
DigiKey Part Number
5.0SMDJ51ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ51ACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ51ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ51A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V