5.0SMDJ36CA
DigiKey Part Number
F4122TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4122CT-ND - Cut Tape (CT)
F4122DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Detailed Description
58.1V Clamp 86.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V