5.0SMDJ170CA
DigiKey Part Number
5.0SMDJ170CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ170CACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ170CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ170CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V