5.0SMDJ110CA
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ110CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ110CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ110CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ110CA
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 28.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ110CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V