4998100.M-M6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 245
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 633
Datasheet
100 A 70 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
4998100.M-M6
DigiKey Part Number
18-4998100.M-M6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4998100.M-M6
Description
FUSE AUTO 100A 70VDC AUTO LINK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
4998100.M-M6 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
UR
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Blue
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.630" L x 0.496" W x 0.323" H (16.00mm x 12.60mm x 8.20mm)