3KP120C-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
202.65V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP120C-B
DigiKey Part Number
3KP120C-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP120C-B
Description
TVS DIODE 120VWM 202.65VC P600
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3KP120C-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
126V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
202.65V