30KPA54A-B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 30KPA54A-B-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 30KPA54A-B |
Description | TVS DIODE 54VWM 91.4VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 91.4V Clamp 331.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 30KPA54A-B Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 331.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 30000W (30kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Bulk | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 60.3V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 91.4V |