30KPA48CA-B
DigiKey Part Number
30KPA48CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA48CA-B
Description
TVS DIODE 48VWM 81.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
81.6V Clamp 371.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA48CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
371.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
81.6V