30KPA36CA
DigiKey Part Number
30KPA36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA36CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.8V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61.8V