30KPA270CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
436.2V Clamp 69.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA270CA
DigiKey Part Number
30KPA270CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA270CA
Description
TVS DIODE 270VWM 436.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA270CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
270V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
301.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
436.2V