30KPA240A
DigiKey Part Number
30KPA240ATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA240ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA240A
Description
TVS DIODE 240VWM 387VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
387V Clamp 78.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA240A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
268.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
387V