30KPA198A
DigiKey Part Number
30KPA198ATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA198ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA198A
Description
TVS DIODE 198VWM 319.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
319.8V Clamp 94.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA198A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
94.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
198V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
221.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
319.8V