30KPA170CA
DigiKey Part Number
30KPA170CATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA170CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 110.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA170CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
110.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V