2920L600/16MR
DigiKey Part Number
18-2920L600/16MRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-2920L600/16MRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-2920L600/16MRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L600/16MR
Description
PTC RESET FUSE 16V 6.0A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 6 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Current - Max
40 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
2 s
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
16V
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
6 A
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Trip (It)
12 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)