2920L500/16MR
DigiKey Part Number
F6136TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6136CT-ND - Cut Tape (CT)
F6136DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L500/16MR
Description
PTC RESET FUSE 16V 5A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 5 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2920L500/16MR Models
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
25 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
10 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A