250R120-RCZR
DigiKey Part Number
250R120-RCZRCT-ND - Cut Tape (CT)
250R120-RCZRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250R120-RCZR
Description
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
250R120-RCZR Models
Category
Time to Trip
3 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5.4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Trip (It)
240 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A