2410SFV0.50FM/125-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Fuse Inc.
In Stock: 20 926
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 8 058
Datasheet
Bourns Inc.
500 mA 250 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric)
2410SFV0.50FM/125-2
DigiKey Part Number
2410SFV0.50FM/125-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2410SFV0.50FM/125-2
Description
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2410SFV0.50FM/125-2 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.1
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.231 Ohms