20KPA48A-B
DigiKey Part Number
20KPA48A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA48A-B
Description
TVS DIODE 48VWM 79.4VC P600
Detailed Description
79.4V Clamp 254.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA48A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
254.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
79.4V