20KPA240CA
DigiKey Part Number
20KPA240CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA240CA
Description
TVS DIODE 240VWM 387VC P600
Detailed Description
387V Clamp 52.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA240CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
268.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
387V