20KPA160 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 670
Datasheet
270.9V Clamp 78.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA160
DigiKey Part Number
20KPA160-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA160
Description
TVS DIODE 160VWM 270.9VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA160 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
169.87V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
270.9V