15KPA85CA
DigiKey Part Number
15KPA85CATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA85CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA85CA
Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137.6V Clamp 109.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA85CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
109.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
94.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137.6V