15KPA78A
DigiKey Part Number
15KPA78ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA78ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA78A
Description
TVS DIODE 78VWM 126.1VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126.1V Clamp 119.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA78A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
87.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126.1V