15KPA70A
DigiKey Part Number
15KPA70ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA70ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA70A
Description
TVS DIODE 70VWM 113.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113.6V Clamp 132.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA70A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
132.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
78.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113.6V