15KPA60A
DigiKey Part Number
15KPA60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA60ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA60A
Description
TVS DIODE 60VWM 97.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
97.4V Clamp 155A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA60A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
67V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.4V