15KPA58A
DigiKey Part Number
15KPA58ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA58ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA58A
Description
TVS DIODE 58VWM 93.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.8V Clamp 161A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA58A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
161A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.8V