15KPA45A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
72.8V Clamp 207.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA45A
DigiKey Part Number
15KPA45ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA45ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA45A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
207.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.8V