15KPA33A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 345
Similar
YAGEO
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 240
54.7V Clamp 276.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA33A-B
DigiKey Part Number
15KPA33A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA33A-B
Description
TVS DIODE 33VWM 54.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA33A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
276.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
54.7V