15KPA180CA
DigiKey Part Number
F6600TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6600CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA180CA
Description
TVS DIODE 180VWM 288.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
288.5V Clamp 52.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA180CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
201.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
288.5V