15KPA110CA
DigiKey Part Number
15KPA110CATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA110CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA110CA
Description
TVS DIODE 110VWM 178.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
178.6V Clamp 84.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA110CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
84.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
178.6V