15KP20CA-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
34.3V Clamp 437A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KP20CA-B
DigiKey Part Number
15KP20CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP20CA-B
Description
TVS DIODE 20VWM 34.3VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
15KP20CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
437A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
34.3V