1210L450/12SLWR
DigiKey Part Number
18-1210L450/12SLWRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1210L450/12SLWRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1210L450/12SLWRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L450/12SLWR
Description
PTC 12V POLYFUSE SMT 1210 SL 4.5
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 4.5 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
4.5 A
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Trip (It)
9 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A