1206L260/12SLYR
DigiKey Part Number
18-1206L260/12SLYRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L260/12SLYRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L260/12SLYRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L260/12SLYR
Description
PTC RESET FUSE 2.6A 12V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 2.6 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
55 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
5 A
Current - Max
50 A