1206L075/13.2WR
DigiKey Part Number
1206L075/13.2WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1206L075/13.2WRCT-ND - Cut Tape (CT)
1206L075/13.2WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L075/13.2WR
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
EDA/CAD Models
1206L075/13.2WR Models
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
13.2V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
100 A