1206L035/16YR
DigiKey Part Number
F3732TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3732CT-ND - Cut Tape (CT)
F3732DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L035/16YR
Description
PTC RESET FUSE 16V 350MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L035/16YR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.2 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A