1.5SMC550CA
DigiKey Part Number
1.5SMC550CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC550CACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC550CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC550CA
Description
TVS DIODE 495VWM 760VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
760V Clamp 2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC550CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
495V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
522.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
760V