1.5KE68A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 204
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 128
Datasheet
Comchip Technology
Comchip Technology
YAGEO
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 983
92V Clamp 16.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE68A-B
DigiKey Part Number
1.5KE68A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE68A-B
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE68A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92V