1.5KE51CA
DigiKey Part Number
1.5KE51CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE51CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE51CA
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70.1V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE51CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V