1.5KE27CA
DigiKey Part Number
1.5KE27CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE27CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE27CA
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO201
Detailed Description
37.5V Clamp 40.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE27CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V