1.5KE250CA
DigiKey Part Number
1.5KE250CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE250CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE250CA
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201
Detailed Description
344V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V